Baza wiedzy m3p

popsuty komputer

Mam popsuty komputer, znowu awaria komputera, no nie, ile razy on będzie się sam wyłączał i dlaczego jak uruchamiam program to widzę bluescreena?! A może sam pobawię się w detektywa i znajdę przyczynę? Ten artykuł zachęci Cię do pogrzebania w komputerze, ale pamiętaj, że wolno Ci to zrobić jedynie, gdy ten już nie jest na gwarancji.

Komputer nie uruchamia się

Jeśli Twój komputer w ogóle nie uruchamia się, nie wydaje żadnego dźwięku, ani szumu wentylatora, to po wyeliminowaniu banalnych problemów takich jak brak prądu, odłączony kabel lub wyłączony przełącznik na zasilaczu, zostaje jedno – popsuty zasilacz.

Zasilacz ma prawo popsuć się ze starości i nadmiaru kurzu. Jeśli wydziela nieprzyjemny zapach spalenizny lub „wywala” korki, to mamy potwierdzenia naszej tezy. Wtedy pozostaje jedno – kupić nowy zasilacz i przemontować go w komputerze. Ważne jest aby kupić zasilacz z taką samą lub większą mocą. Minimalna moc zasilacza zależy od tego ile podzespołów ma nasz komputer. Przelicznik jest prosty i na pewno każdy sprzedawca podpowie jaki zasilacz wybrać.

Proponuję o nowy zasilacz zadbać i przynajmniej raz w roku czyścić go sprężonym powietrzem.

Komputer uruchamia się, wiatraczki chodzą i nic poza tym

Jeśli słychać od komputera szum, to znaczy, że zasilacz wystartował. Jeśli jednak żaden inny wentylator się nie kręci to najpewniej padła płyta główna. Jeśli była dość młoda (np. dwuletnia) to można pokusić się o wymianę samej płyty. Jeśli komputer liczy pięć lat i więcej, prawdopodobnie stary procesor i pamięć RAM nie będą pasować do nowej płyty.

Komputer wydaje dziwne dźwięki

Zawsze gdy włączasz swój komputer słyszysz pojedynczy krótki dźwięk. Jeśli tym razem jest inaczej i usłyszałeś przeciągłe dźwięki lub odgłosy dwa krótkie jeden długi, to zepsuła się pamięć RAM lub karta graficzna. Pierwsza czynność jaką wówczas robisz to oczyszczenie komputera z kurzu i wyjęcie podzespołu. Warto mieć opaskę antystatyczną lub chociaż trzymać jedną ręką obudowę (groźna elektrostatyka!). Teraz wyczyść gniazda, w których siedziały podzespoły. Następnie na nowo zamontuj kartę / pamięć, najlepiej do slotu obok, jeśli tylko masz zapasowe gniazdo. Uruchom komputer. Czynność którą wykonałeś nazywam „tasowaniem kart”, mam nadzieję, że pomogła.

Komputer często wyłącza się sam z siebie

Jeśli komputer uruchamia się prawidłowo, a potem ni stąd ni zowąd się wyłącza, co więcej po tej akcji nie chce się znowu włączyć, no chyba, że z łaski zrobi to za godzinę – to z pewnością nie są czary, a przegrzany procesor. Procesor na szczęście ma zabezpieczenie. Jeśli przekroczy niebezpieczną temperaturę, wyłączy się i nie włączy dopóki nie wystygnie. Co jest przyczyną? Źle zamontowany wiatraczek, kurz na wiatraczku lub na chłodzeniu pasywnym, źle nałożona pasta termiczna. Może być też, że komputer np. spadł lub był źle przewożony i wentylator (który waży oj dużo) zerwał się z mocowania.

Komputer wywala błędy przy uruchomieniu systemu lub aplikacji

Tak zachowuje się uszkodzona pamięć RAM. Potwierdzi to darmowy program MemTest uruchomiony z płyty. Jeśli MemTest wykaże błędy (na czerwono) lub zawiesi się – pamięć RAM jest do wymiany.


Powodzenia!
Monika Puczyńska

blog Moniki Puczyńskiej, m3p.pl