Baza wiedzy m3p

Wirus Swet Pagees

Jeśli przeglądając Internet pojawiają się na Twoim komputerze okienka z reklamami, tak że uniemożliwiają pracę. Jeśli zamiast dawnej strony startowej przeglądarki teraz jest inna i nie można jej się pozbyć. Jeśli podczas działania systemu pojawiają się dziwne komunikaty o zagrożeniach systemu, popsutym dysku, popsutym systemie i komunikaty te nie wyglądają na standardowe Windowsa – oznacza to, że Twój komputer załapał szkodliwe oprogramowanie, którego należy się jak najszybciej pozbyć.

DealKeeper, Price Metar, Linkey, NetCrawl

Tytułowy Sweet Pages lub wymienione w powyższym nagłówku to programy złośliwe. Nie są wirusami i nie zaszywają się podstępnie. Instaluje się je „świadomie” podczas instalacji innego oprogramowania. Zazwyczaj gdy pobieramy darmowe programy z portali z instalkami w programach instalacyjnych zaszyte są dodatki. Dodatki te instalują się za naszą zgodą na komputerze i zaczynają reklamową karuzelę, uniemożliwiając spokojną pracę z Internetem.

Jak zapobiegać pojawieniu się SweetPage?

Największym błędem jest nie czytanie komunikatów w czasie instalacji programów. Czy Twoja instalacja to nie przypadkiem ciągłe przyciskanie „dalej, dalej, dalej”? A co by było gdyby przez takie "dalej" zatwierdzić komunikat "Czy chcesz swój komputer wysadzić w powietrze"? Świadoma instalacja i uważne czytanie każdego jej okna to podstawa. Jeśli instalator pyta czy dodatkowo zainstalować pewne inne super hiper świetne oprogramowanie – nie należy się zgodzić. Ja poszukując instalek zaczynam od strony producenta i z tego miejsca próbuję pobrać oprogramowanie. Wtedy mam gwarancję, że jest to tylko żądane oprogramowanie. Raczej niechętnie korzystam z portali z programami instalacyjnymi. Jeśli muszę to pobrane z tego miejsca instalki traktuję bardzo ostrożnie.

Jak wyleczyć ze SweetPage?

Odinstaluj złośliwe oprogramowanie
Takie oprogramowanie należy usunąć za pomocą przystawki „odinstaluj porgramy” Panelu Sterowania. Należy dokładnie przestudiować co jest zainstalowane na komputerze, a następnie każdą podejrzaną aplikację najpierw sprawdzić w Internecie, a potem jeśli okaże się, że jest to szkodliwe oprogramowanie – usunąć. Z tych mi znanych programów na pewno można usunąć: SweetPages, Linkey, NetCrawl, Windows Protect Manager firmy Fuyu, Coupon Downloader, DealKeeper, Discount Dragon lub Price Metar. Jest ich oczywiście więcej.
Wyłącz wtyczki przeglądarek internetowych powiązane z zainstalowanym szkodliwym oprogramowaniem
Nazwy wtyczek można sprawdzić w Internecie
Zmień domyślną wyszukiwarkę jeśli ta ustawiona jest na sweet pages lub linkey
Najlepiej będzie jeśli usuniesz owe wyszukiwarki a jako domyślną ustawisz Google
Sprawdź ustawienia skrótu do Twojej przeglądarki
Jeśli po nazwie programu EXE znajdują się dodatkowo opcje uruchomienia – można je usunąć
co jeszcze?
Dla „higieny” systemu można usunąć historię przeglądania Internetu (uwaga, stracisz zapamiętane hasła wykorzystywane w Internecie), sprawdzić programem antywirusowym czy przy okazji nie zakradły się do systemu wirusy, zainstalować wszystkie niezbędne aktualizacje.

Właśnie naprawiam dwa takie komputery. W ciągu ostatniego pół roku jest z tym jakaś kompletna plaga! Na cztery popsute systemy – trzy to tego typu problemy. Jeśli jesteś w trakcie walki z paskudztwem, zadzwoń do mnie – podpowiadam przez telefon za darmo. Jeśli nie masz czasu na naprawę a mieszkasz we Wrocławiu z chęcią pomogę.

Nie dajcie się zwieść „słodkim stronom”
Monika Puczyńska

Tekst bloga Moniki Puczyńskiej m3p