Baza wiedzy m3p

minecraft zachód słońca

Całkiem niedawno naprawiłam dzieciom moich znajomych laptopa, tak aby gra Minecraft mogła się uruchamiać. Nie chodziło jednak o Minecrafta, a bardziej o laptop firmy Toshiba. Jeśli więc masz jakiś problem z tym produktem, podejrzewasz, że to coś z kartą graficzną – przeczytaj...

Minecraft nie uruchamia się – co może być przyczyną?

Pierwszy strzał to problemy z licencją, potem z dyskiem, potem ze sterownikami, ale od początku. Sprawdziłam licencję – ok. Właściciele laptopa zakupili grę firmy Mojang, więc licencyjnie jest OK. No dobrze, może coś nie tak z instalacją? Pewnie dysk trzeba sprawdzić bo jeśli się sypie, to błędy w sektorach mogą sprawić, że raz dobrze zainstalowany program – teraz ma problemy. Nic z tego dysk jak marzenie. Jeszcze zajrzę tylko do Menedżera urządzeń. Czy sterowniki są dobrze zainstalowane? I to jest OK. Co jest więc przyczyną?

Logi prawdę powiedzą

Właściwie trzeba było od tego zacząć. Można przecież sprawdzić log systemowy (panel sterowania → narzędzia administracyjne → podgląd zdarzeń), poszperać w dziennikach systemu Windows. Szczególnie warto zwrócić uwagę na błędy, gdyż przy okazji może wyjść na jaw, że coś w Twoim systemie jest nie tak jak być powinno. Ja niestety nie znalazłam nic. No to log Minecrafta i... bingo!

Problem z kartą graficzną ATI

Już wiem! Przeinstaluję sterownik, trzy zdrowaśki i będzie chodzić! I w tym momencie zdziwiłam się setnie. Ten komputer nie ma karty graficznej ATI! Ma HDGraphics 4600, czyli wbudowaną w procesor kartę Intela. To skąd wzięła się ta ATI? Poszukiwanie w Internecie, przetrząsanie katalogów dysku. Wreszcie mam. Laptop w katalogach systemowych miał dwie biblioteki obsługujące grafikę: jedną dla karty zintegrowanej, drugą dla karty Ati. Gdy usunęłam tę drugą, program w cudowny sposób zaczął działać! Radość dzieciaków – nieoceniona.

Jeśli chcesz naprawić samodzielnie …

Pamiętaj że należy przed naprawą utworzyć punkt przywracania lub stworzyć kopię zapasową. Plików też nie usuwaj tak po prostu lekką ręką. Lepiej zrobić podkatalog, tam przenieść pliki i sprawdzić czy działa. Niektóre zmiany widać dopiero po przelogowaniu, inne po restarcie. W każdym razie jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, lepiej zgłoś się do informatyka.


W imieniu mojej córci – wielkiej fanki Minecrafta – pozdrawiam wszystkich Minecraftowców :-)
Monika Puczyńska

Tekst pochodzi z bloga Moniki Puczyńskiej m3p