Baza wiedzy m3p

dysk twardy naprawa

Dysk twardy, przynajmniej ten tradycyjny, to jedna z delikatniejszych materii Twojego komputera. Nie lubi przegrzania, nie lubi wstrząsów, kiedy pracuje, powinien leżeć płasko. Nic dziwnego, że czasem odmawia posłuszeństwa i psuje się. Jeśli masz kopię bezpieczeństwa lub macierz RAID1 to jesteś szczęściarzem. Jednak znając życie najczęściej jej nie masz. Czy można przewidzieć, że dysk twardy niedługo się popsuje? Jak diagnozować dysk twardy? Co zrobić jeśli „padnie”? Na te pytania odpowiem w artykule

Diagnostyka dysku twardego - PartedMagic

Dysk twardy sprawdzam zaraz po jego zakupie. Dotyczy to zarówno moich własnych nośników, jak i tych kupowanych przez moich klientów. Pomaga mi w tym darmowy Parted Magic. Jest to coś więcej niż program – to całe środowisko, które należy pobrać i utworzyć z niego płytę LiveCD. Taką płytą uruchamiamy komputer. Jednym z narzędzi PartedMagic jest program Disk health. Służy on do sprawdzenia stanu dysku oraz jego testowania. Jeśli cokolwiek stało się z dyskiem twardym informację o tym znajdziemy w poszczególnych zakładkach programu. Wszystkie niepokojące fakty są zaznaczone czerwoną czcionką. Dodatkowo ostatnia zakładka oferuje testy dysku. Warto wykonać test krótki (short test), jeśli ten wskaże błędy, dysk jest uszkodzony. Jeśli test krótki przejdzie pomyślnie, dla pełni spokoju ducha zalecam wykonanie testu rozszerzonego (extended test). Trochę to trwa, ale jeśli przejdzie pomyślnie, możemy spać spokojnie

Uszkodzone sektory oraz sektory nierozstrzygnięte dysku twardego

Dla zastanawiających się nad tym, cóż oznaczają frazy z nagłówka, podaję angielskie wersje, bo te w żargonie informatycznym są bardzo często używane. Sektor uszkodzony to badsector, nierozstrzygnięty, zaś to pending. Jeśli dysk ma choć jeden uszkodzony sektor i jest na gwarancji radzę nie czekać i wymienić. Ilość uszkodzonych sektorów na pewno wzrośnie. Sektory typu pending to tak zwane kandydujące do uszkodzonych – wcześniej czy później się w nie zamienią.

Czy można ryzykować pracą z uszkodzonymi sektorami na dysku twardym?

Ja zazwyczaj nie ryzykuję. Kupuję nowy dysk oraz kieszeń, ten uszkodzony oprawiam w kieszeń i mam podręczny – zewnętrzny dysk. Ten nowy montuję w komputerze i śpię spokojnie. Jeśli jednak zaryzykujesz pamiętaj, że uszkodzony dysk jest kapryśny. Często wykonuj kopie bezpieczeństwa na zewnętrznym nośniku. Ponadto sprawdzaj stan dysku programem chkdsk.

Częsty błąd partycji wynikający z twardego zamknięcia systemu

Jeśli twój komputer wyłaczy się bez poprawnego zamknięcia systemu, może zdarzyć się, że już nie uruchomi się poprawnie. Nie świadczy to o uszkodzeniu fizycznym dysku twardego. Najprawdopodobniej uszkodzona została partycja dysku systemowego. Co wtedy? Należy uruchomić system w trybie awaryjnym i wpisać komendę chdsk c: /f. System poprosi o ponowne uruchomienie i przeskanuje dysk c:\. Po tej akcji możemy spróbować uruchomić system w trybie normalnym – powinien działać.

diagnostyka i naprawa twardziela nie musi być trudna!
Za tydzień o kopii bezpieczeństwa dla leniwych
Monika Puczyńska