Baza wiedzy m3p

nowy laptop

Gratulacje! Kupiłeś nowego lapka. Na pewno się cieszysz, ja zawsze czuję lekki dreszczyk jak widzę taką świeżynkę ;-). No to, co? Instalujemy gierkę i choćby całą noc …. STOP. Przeczytaj artykuł i poświęć swojemu nowemu komputerowi troszkę czasu. Aby potem, jak się coś stanie, mieć mniej kłopotów.

1. Dokończenie instalacji – to oczywiste

Jeśli kupiłeś laptopa z systemem Windows, będzie trzeba dokończyć instalację. Nie jest to trudne. Należy podać kilka szczegółów, takich jak język, nazwę komputera, konta w systemie. Odpowiedzieć na pytanie czy chcesz, aby aktualizacje systemowe instalowały się automatycznie.

2. Recovery – nikt tego nie robi, ale potem jak pada dysk to trzeba wydać pieniądze na serwis komputerowy

Recovery przyda nam się na wypadek awarii komputera, przy wymianie dysku twardego lub konieczności odtworzenia systemu. Skorzystajmy z okna naprawy systemu. Otwórzmy menu start i wypiszmy nazwę recdisc.exe. Uruchomi się okienko, w którym należy wybrać dysk napędu CD/DVD. Teraz należy włożyć pustą płytę DVD do napędu i wybrać przycisk Utwórz dysk. Recovery może zająć kilka płyt DVD, pamiętaj o tym, jeśli będziesz kupować płytki.

3. Rejestracja u producenta

Ta czynność nie jest tak bardzo obowiązkowa. Jednak ja kupując laptopa miałam możliwość przedłużenia gwarancji o dwa lata, a warunkiem przedłużenia była właśnie rejestracja. Oczywiście o takim fakcie będziesz poinformowany przy starcie nowego systemu.

4. Zabezpiecz komputer

Pierwszą aplikacją zainstalowaną na komputerze powinien być program antywirusowy. Może być darmowy. Ja z powodzeniem z takiego korzystam. Polecam Avast, AVG lub Avirę. Ty z pewnością wybierzesz dla siebie coś odpowiedniego.

5. Sprawdź czy są aktualizacje systemowe

System musi być „up to date”, w menu start zapisz Windows Update i wyszukaj czy nie ma aktualizacji. Zainstaluj wszystkie wymagane.

6. Zainstaluj aplikacje użytkowe

Przyda się: Adobe Flash Player, Java, przeglądarka internetowa (Firefox lub Chrome), Skype, program do czytania PDF (Foxit Reader lub Adobe Reader), pakiet biurowy (np. darmowy LibreOffice), program do obsługi poczty (np. Thunderbird). Zależnie od tego, co będziesz robił na komputerze, pewnie inne programy też się przydadzą.

7. Skonfiguruj kopię bezpieczeństwa

Warto ustalić porę tworzenia kopii bezpieczeństwa. U mnie, co tydzień w niedzielę. A u Ciebie? Kopie bezpieczeństwa są niezwykle ważne. Mój klient załapał wirusa szyfrującego dane. Nie mogłam mu pomóc, nikt nie mógł mu pomóc. Stracił zdjęcia swojego dzieciaczka.

8. Uformuj baterię

Bateria w nowym laptopie jest częściowo naładowana. Taką baterię należy rozładować do zera, naładować na maxa i tak ze trzy cykle. Uwaga! W momencie, gdy kończysz instalację Windows, instalujesz aktualizacje lub oprogramowanie, rób to na „prądzie”, rozładowanie do zera baterii wyłączy Twój komputer, jeśli stanie się to np. przy instalacji Windows/aktualizacji może być problem.

9. Zrób zdjęcie naklejce

Od spodu komputera jest naklejka licencyjna. W niektórych modelach szybko się wyciera i są problemy z odczytaniem klucza licencyjnego lub numeru seryjnego komputera. To jest Ci potrzebne, gdy będziesz przeinstalowywał system lub dzwonił do wsparcia technicznego firmy, w której był wyprodukowany komputer.

10. Baw się dobrze...

Finito, to wszystko, warto było poświęcić trochę czasu na właściwe skonfigurowanie i zabezpieczenie komputera. Teraz jest cały Twój!

Miłej zabawy!
Monika Puczyńska

blog Moniki Puczyńskiej, m3p.pl