Baza wiedzy m3p

Czy twoja przeglądarka nie wyświetla zbyt dużo reklam? A może komputer wyraźnie ostatnimi czasy zwolnił? Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być wirusy i niechciane oprogramowanie. Załapać to paskudztwo można przez instalowanie oprogramowania z Internetu razem z nim instaluje się garść innych „czasoumilaczy”. Na szczęście jest metoda jak się ich pozbyć. Przeczytajcie …

Czysty komputer – trzy zasady

Wszystko sprowadza się do trzech prostych reguł. Przyda się zainstalowany antywirus, najlepiej jeśli jest to Avast. Pamiętaj że, w systemie może być tylko jeden program antywirusowy. A oto przepis:

Krok 1: Skanowanie antywirusem przy starcie komputera

Raz w miesiącu należy wykonać skan programem Avast. Aby skan był przeprowadzony podczas uruchomienia systemu należy wybrać: Avast → skanowanie → skanuj: szukaj wirusów → z listy wybieramy Skanowanie podczas uruchamiania systemu → uruchom.

Avast spyta się czy ma wyłączyć komputer – należy się zgodzić. Komputer zostanie zrestartowany i ruszy skan antywirusowy. Jeśli program znajdzie wirusa i będzie pytał czy usunąć NALEŻY BEZWZGLĘDNIE WSZYSTKO CO ZAWIRUSOWANE USUNĄĆ. Wirus to wirus, nawet jeśli jest w ulubionej grze – trudno trzeba go ciachnąć.

Krok 2: Ostrożność przy instalowaniu nowego oprogramowania

Podczas każdej instalacji programu pobranego z internetu albo pobranego z płyty z czasopisma należy wejść do panelu sterowania → odinstaluj programy i posortować zainstalowane programy wg daty. Powinien oczywiście pojawić się nowo zainstalowany soft ale ... no właśnie jeśli przy okazji się coś jeszcze zainstalowało – to trzeba usunąć.

Jeśli nie mamy pewności czy ten jeden program powinien być usunięty, należy odpalić przeglądarkę i spytać "co to jest ...<tu nazwa programu>...". Jeśli zwrócone strony będą typu "usuń wirusa" itp. to na pewno jest to szkodliwe oprogramowanie! Trzeba odinstalować i jeszcze raz zapuścić skan Avastem (patrz krok 1).

Krok 3: Dodatki przeglądarki

Po akcji z kroku 2 należy uruchomić przeglądarkę (np. Firefox) i zobaczyć dodatki. Jeśli zauważymy dodatek, który nazywa się tak jak oprogramowanie co usuwaliśmy w kroku2 to musimy i to usunąć.


Powodzenia!
Monika Puczyńska

blog Moniki Puczyńskiej, m3p.pl