Baza wiedzy m3p

Wirus komputerowy

Zainfekowany komputer to poważny problem. Wirusy i trojany mogą doprowadzić do kompletnego paraliżu pracy na komputerze. Mogą też niezauważalnie, po cichutku realizować swój program np. podmieniając numery kont bankowych, wykonując obliczenia nie dla Ciebie, lecz na rzecz hakerów – twórców tego paskudztwa. Jedno jest pewne, jeśli jest na komputerze wirus NALEŻY NATYCHMIAST SIĘ GO POZBYĆ! Tylko jak to zrobić i skąd wiedzieć, że jestem zainfekowany.

Nie jest łatwo zauważyć wirusa komputerowego

Tu niestety rozczarowanie. Dzisiejsze wirusy i trojany najczęściej działają niezauważenie. Po co się ujawniać? W dzisiejszych czasach wirus nie jest już psikusem. Jest potężną maszyną wykonującą pracę na rzecz jego autora.

Objawy zarażenia wirusem komputerowym

Istnieje jednak kilka dyskretnych symptomów działalności wirusa. Wszak to też jest program. Działa, więc zajmuje czas procesora, pamięć RAM, no i czymś musi być uruchomiony. Oto lista symptomów, które powinny zaświecić lampkę w Twojej głowie:

  1. Widoczne wyraźne spowolnienie działania komputera, pojawiło się nagle i towarzyszy już regularnie, nawet, jeśli dopiero co uruchomiłem komputer
  2. Komputer cały czas się zawiesza
  3. Cały czas słychać, że dysk coś „skrobie”. Lampka mruga nawet wtedy, gdy my nic nie robimy
  4. Ktoś wyłączył antywirusa, antywirus, który dotychczas był aktywny, teraz nagle jest wyłączony
Te kilka symptomów może zmylić, bo przecież sam system Windows może spowodować spowolnione działanie komputera, ale warto je potraktować poważnie i się zabezpieczyć.

Jak zabezpieczyć się przed wirusami?

Sprawa jest prosta:

  • dobry program antywirusowy, cały czas działający w systemie
  • legalne oprogramowanie pobierane z bezpiecznych źródeł
  • aktualny system, wszystkie programy, w tym oczywiście i na pierwszym miejscu program antywirusowy
  • ostrożność w odwiedzaniu podejrzanych stron internetowych, pobieraniu maili od nieznanych nadawców itp.

Co zrobić jeśli mam wirusa?

Po pierwsze uwaga i ostrzeżenie. Przeinstalowanie systemu nie koniecznie wyleczy wirusa! To nie jest dobry pomysł. Dlaczego? Przed reinstalacją najpewniej zrobimy kopię danych, co jeśli w tych danych znajduje się wirus? A no właśnie. To nie tędy droga. Wirusa można usunąć dobrym oprogramowaniem antywirusowym. Ważne, aby skanowanie dysków zrobić ze startem systemu. Wiele programów antywirusowych ma taką opcję (jak choćby Avast). Wiele programów antywirusowych pozwala też na stworzenie dysku ratunkowego, z którego skanowanie odbywa się podczas rozruchu systemu. Wszystkie wykryte wirusy bezwzględnie należy usunąć.

To nie zawsze jest wirus

Program antywirusowy służy do usuwania wirusów. Jednak nie zawsze szkodnikiem może okazać się wirus. Ostatnimi czasy namnożyło się programów wyświetlających uporczywe reklamy w Internecie. Za tą działalność nie jest odpowiedzialny wirus i program antywirusowy go nigdy nie znajdzie, bo szkodnik jest programem, który zainstalował się podstępnie na Twoim komputerze i zagnieździł się w przeglądarce, jako dodatek. Jeśli z tym masz do czynienia, zachęcam do poczytania artykułu poświęconemu usuwaniu programów generujących reklamy w Internecie

Zwalcz wirusa!
Monika Puczyńska

blog Moniki Puczyńskiej, m3p.pl