Baza wiedzy m3p

FasterLight odnalazłam w komputerze mojego klienta, który pobrał jeden z popularniejszych narzędzi do archiwizacji z jakiejś strony udostępniającej instalki. Tak się złożyło, że do kompletu zainstalował sobie to paskudztwo.

FasterLight: Co to takiego i skąd się pojawił na Twoim komputerze?

FasterLight pojawił się na Twoim sprzęcie podstępnie w czasie gdy Ty instalowałeś inny soft. Mogłeś go zdobyć z różnych stron WWW zajmujących się zbieraniem programów.

FasterLight: czy na prawdę jest szkodliwy?

Tak! Oto jego grzechy główne:

  • odbiera czas procka,
  • może przejąć kontrolę nad systemem operacyjnym,
  • lawinowo odpala reklamy w Mozilli i innych przeglądarkach,
  • blokuje spokojną pracę z kompem,
  • zaprasza bez Twojej wiedzy inne paskudztwa.

Do tych spraw zdolny jest Adware, który niechcący zainstalowałeś. Na szczęście usunąć go nie jest trudno.

Usunięcie FasterLight

  1. Usuń soft z listy programów w Panelu Sterowania.
  2. Uruchom przeglądarki internetowe, tam w menu → dodatki usuń ten program (nie koniecznie go tu znajdziesz ale, jeśli tak to należy go usunąć).
  3. Sprawdź komputer pod kątem wirusów. wystartuj skanowanie przy starcie systemu (TYLKO w ten sposób!). Usuń absolutnie wszystkie wirusy.

Polecam też artykuł reklamy w przeglądarce, w którym piszę ogólnie o wirusach typu Adware i podaję więcej szczegółów odnośnie ich usunięcia.

FasterLight nie powróci jeśli będziesz ostrożny

Polecam instalowanie oprogramowania ze strony twórcy. Unikanie serwisów z instalkami. Zainstalowanie dobrego antywirusa. Szczegółowe czytanie komunikatów podczas instalacji oraz unikanie podejrzanych stron, nielegalnych programów, keylogerów i innego paskudztwa. Ważne też jest wykonywanie kopii bezpieczeństwa danych i zdrowy rozsądek. W ten sposób unikniesz FasterLight.


Czego Ci życzę,
Monika Puczyńska

blog Moniki Puczyńskiej, m3p.pl