Baza wiedzy m3p

Dsrlte to wirus, z którym miałam do czynienia jakiś czas temu. Strasznie naśmiecił na komputerze i być może oprócz stałej procedury usuwania tego typu oprogramowania będzie trzeba też przeczyścić dyski twarde i rejestr, ale po kolei.

Dsrlte: Co to takiego i skąd się pojawił na Twoim sprzęcie?

Egzemplarz Dsrlte zainstalował się na Twoim laptopie podstępnie w czasie gdy Ty wgrywałeś inne oprogramowanie. Mogłeś go pobrać z różnych stron WWW zajmujących się zbieraniem oprogramowania np. z Dobre programy lub innych.

Dsrlte: czy rzeczywiście jest niebezpieczny?

Niestety! Oto Lista jego grzechów głównych:

  • rezerwuje czas procesora,
  • może przejąć kontrolę nad systemem operacyjnym,
  • odpala reklamy w Chrome,
  • blokuje spokojną pracę z kompem,
  • pobiera bez Twojej wiedzy inne wirusy.

Do tych spraw zdolny jest program, który niechcący załapałeś, na szczęście usunąć go nie jest trudno.

Usunięcie Dsrlte

  1. Usuń program z listy programów w Panelu Sterowania.
  2. Uruchom przeglądarki internetu i tam w menu → dodatki wykop ten program (nie koniecznie go tu odszukasz ale, jeśli tak to trzeba go usunąć).
  3. Sprawdź sprzęt pod kątem szkodliwego oprogramowania. wystartuj skanowanie przy starcie systemu (TYLKO w ten sposób!). Usuń bezwzględnie wszystkie szkodliwce.
  4. Na końcu czas na czyszczenie. Trzeba wyszukać wystąpienia słowa Dsrlte i usunąć foldery, które ten wirus założył. Podobnie trzeba by przeczyścić rejestr tylko, że to już praca dla biegłych użytkowników systemu - a Ci na pewno już wiedzą o co chodzi, więc pozwólcie mi że to przemilczę.

Polecam też artykuł reklamy w przeglądarce, w którym piszę ogólnie o wirusach typu Adware i podaję więcej szczegółów odnośnie ich usunięcia.

Dsrlte nie powróci jeśli będziesz czujny

Dobrze jest pobierać oprogramowanie ze strony producenta. Unikać serwisów z instalkami. Zainstalować dobry antywirus. Szczegółowo studiować komunikaty w czasie instalacji oraz unikać dziwnych stron, nielegalnych programów, keylogerów i innego paskudztwa. Ważne też jest wykonywanie kopii bezpieczeństwa danych i zdrowy rozsądek. tak unikniesz Dsrlte.


Czego Ci życzę
Monika Puczyńska

blog Moniki Puczyńskiej, m3p.pl