Baza wiedzy m3p

Zaczyna się niewinnie - mail od Poczty Polskiej o nieodebranej przesyłce. Finał jest opłakany dla Twoich danych. Przeczytaj koniecznie, aby nie dać się zrobić w konia – bardzo nieprzyjemnego konia Trojańskiego.

Mail od Poczty Polskiej

Zaczyna się mailem od Poczty Polskiej, w którym jest napisane o nieodebranej przesyłce. Dodatkowo informacja o karze jeśli przesyłka nie będzie odebrana, no i link do informacji o śledzeniu paczki. Jeśli klikniesz – masz pozamiatane na dysku.

Jak działa koń trojański?

Po kliknięciu na link z maila, pobierany jest program, który bez pytania instaluje się na Twoim komputerze. Jest to koń trojański z aplikacją CryptoLocker, która szyfruje wszystkie Twoje dane. Danych nie da się odszyfrować nie znając klucza. Cyberprzestępcy zachęcają do wpłat na ich konto bankowe aby odzyskać dane. Ja nie polecam im płacić – przestępcy to przestępcy, raczej nie warto im wierzyć.

Naprawić komputera się nie da, ale można się zabezpieczyć

Tak, to prawda. Niestety mimo, że potrafię usunąć większość wirusów i trojanów, to odszyfrować danych bez klucza nie potrafię i żaden informatyk tego też nie zrobi. Możesz jednak zabezpieczyć się na przyszłość. Zrób tak:

  1. Zainstaluj dobrego antywirusa. np. program Avast! Informuje o wirusach w nadchodzącej poczcie (jeśli tylko korzystasz z programów typu Outlook, Thunderbird)
  2. Nie otwieraj maili od nieznanych nadawców;
  3. Bądź czujny. Co oznacza, że zapłacimy karę za nieodebranie paczki? Nigdy tak nie jest! Tu musi się nam zapalić "lampka kontrolna";
  4. Patrz w co klikasz! Łatwo podszyć się mailem pod Pocztę Polską. Trudniej włamać na ich stronę. Ów link z maila z pewnością nie prowadzi na stronę Poczty;
  5. Czytaj komunikaty, nawet przy najbardziej złośliwym trojanie, przed ściągnięciem z Internetu przeglądarka spyta czy chcesz coś uruchomić / zapisać;
  6. Pracuj na koncie bez uprawnień administracyjnych, wtedy trudniej cokolwiek zainstalować bez podania hasła.

Bądź czujny!
Monika Puczyńska

blog Moniki Puczyńskiej, m3p.pl