Baza wiedzy m3p

Offer Boulevard – szkodliwe oprogramowanie

Offer Boulevard jest bardzo uciążliwy. Raz, że zasypuje Cię setkami reklam w Internecie tak, że strony internetowe są przeciążone. Dwa, oprócz swojej działalności w przeglądarce, uruchamia proces PennyBee czasem nawet czterokrotnie. Proces ten obciąża procesor i pamięć a na komputerze nie można nic zrobić! Co gorsza, jakimś dziwnym trafem na twój komputer przybywają inne paskudztwa takie jak ConvertAd, Windows Protect Mamnager, netCrawl i razem zaczynają nierówną walkę. Usuń je natychmiast!

Jeśli masz Offer Boulevard nie musisz przeinstalowywać systemu

Wiem, że przeinstalowanie systemu to lek na wszystko. Tylko co potem? Od nowa instalacja, instalacja oprogramowania, przeniesienie danych. A co, jeśli wirusy są właśnie w Twoich danych. One bardzo lubią się gromadzić na Twoim profilu (choćby w katalogu Pobierz lub w katalogu AppData). Przenosząc taki katalog na nowy system od razu na dzień dobry zarażasz go! Uwierz mi są inne sposoby. Dobry lekarz leczy, szkoda że informatycy są innego zdania.

Jak usunąć szkodliwe oprogramowanie typu Offer Boulevard?

Na wszelki wypadek odłącz komputer od sieci. Niech nie ściąga tego tałatajstwa w czasie leczenia.

  1. Odinstaluj wszystkie podejrzane programy. Oczywiście Offer Boulevard będzie słał komunikaty czy na pewno i że komputer jest popsuty – nie przejmuj się tym
  2. Zobacz ustawienia swoich przeglądarek. Offer Boulevard na pewno się tam zabunkrował jako dodatek. Usuń go.
  3. Zobacz msconfig → uruchamianie tam pewnie Offer Boulevard też się ukrywa – należy go odznaczyć
  4. Włącz rejestr Windows, wykonaj kopię zapasową i przeszukaj na frazę „Offer Boulevard”. Praktycznie każdy taki wpis w kluczu Run i tym podobnych można usunąć. Tą czynność polecam tylko tym, którzy są zaznajomieni z rejestrem, lepiej nie wywijać w nim nie mając wiedzy o tym co się robi.
Takie operacje wymagają restartu komputera. Koniecznie go wykonaj, a potem sprawdź jeszcze raz czy wszystko jest ok i czy na Twoim komputerze nie ma już śladu po Offer Boulevard.

Jak usunąć wirusy z komputera?

Jeśli miałeś zainstalowany Offer Boulevard lub podobne oprogramowanie, pewnie masz też wirusy. Warto to sprawdzić przy starcie komputera i usunąć wszystkie zawirusowane pliki. Będzie potrzebny Ci dysk ratunkowy lub opcja programu antywirusowego umożliwiająca skan systemu po starcie komputera. Trwa to niekiedy kilka godzin, lecz jest niestety JEDYNYM sposobem na pozbycie się wszystkich wirusów. Napisałam o tym więcej w artykule o wirusie komputerowym.

Offer Boulevard to tylko jeden ze szkodliwych programów

Są tego dziesiątki. Nazwy często mylą. Ostatnio moja klientka miała coś co nazywało się Easy Speed Check – niestety więcej rozrabiało na komputerze, niż mu pomagało. Pisałam też kiedyś artykuł o Sweet Pages. Ostatnio trafiłam na niby niewinną przeglądarkę WebsSearches, która jest szkodliwa dla komputera. Takie oprogramowanie nie ma prawa bytu n Twoim komputerze i lepiej usunąć jej jak najszybciej.


Komputer mojej klientki działa już dobrze, a Twój?
Monika Puczyńska

blog Moniki Puczyńskiej, m3p.pl