Baza wiedzy m3p

Wirus Banatrix

Ostatnio zajmowałam się rozpoznaniem bezpieczeństwa korzystania przez Internet z konta bankowego. Zlecił mi to jeden z moich klientów, po przeczytaniu niepokojącego artykułu o oszustwach związanych z przelewaniem środków. A jakże, chodziło o Banatrix w nowej, bardziej podstępnej odsłonie

Wirus zmieni numer konta bankowego podczas kopiowania

Wirusy podmieniające numery kont przy przelewach towarzyszą już nam od jakiegoś czasu. Wiemy dobrze, że kopiując numer konta bankowego, musimy go sprawdzić. Stare konie trojańskie działały bowiem w ten sposób, że skopiowany do schowka systemowego numer konta bankowego, zmieniał swoją postać. Potem wklejany numer konta w definicji przelewu – nie był już tym samym. W ten sposób pieniążki szły na konto hakera. Teraz jest gorzej.

Banatrix jest niebezpieczny!

Wirus Banatrix nie używa schowka. Skanuje stronę WWW, na której jesteśmy i jeśli znajdzie coś co wygląda jak numer konta bankowego – zamienia go. Musimy więc zmienić taktykę sprawdzania numerów konta:

Teraz sprawdzaj numer konta, na który przelewasz środki w oknie potwierdzenia przelewu!

Jest to okno w którym podajesz kod z SMS-a. Ważne abyś tam właśnie zweryfikował numer konta – niezależnie od tego czy kopiowałeś go czy nie. To zabezpieczy Twoje pieniądze. Z Banatrix'em sprawa jest poważna! Nie można jej zlekceważyć.

Jeśli nie wpuścisz wirusa będziesz bezpieczny

Na szczęście właściciele czystych komputerów mogą spać spokojnie. Wirus Banatrix musi zainfekować nasz komputer. Dlatego koniecznie, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś – zainstaluj program antywirusowy. Ja na dzień dzisiejszy polecam Avast. Jest darmowy. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia co do infekcji na Twoim komputerze, zaplanuj w tym programie skan systemu przy starcie komputera. Trochę to potrwa, ale będziesz spał spokojnie. Polecam też swój poprzedni artykuł o wirusach komputerowych

Banatrixa można pokonać!
Monika Puczyńska

blog Moniki Puczyńskiej, m3p.pl