Baza wiedzy m3p

Nie mogę się zalogować

Czy zdarzyła Ci się sytuacja, że nie mogłeś się zalogować do systemu Windows? Wpisywałeś poprawne hasło i nic? Nabrałeś wtedy podejrzeń co do klawiatury? Tylko że póki nie zalogujesz się, nie będziesz wiedział czy ona działa czy nie.

Zalogować się bez klawiatury

Windows 7 daje sposób zalogowania się bez klawiatury. Będąc w oknie logowania znajdziesz ikonę w lewym dolnym rogu (Ułatwienia dostępu). Po wybraniu ikony pojawi się okno, w którym należy zaznaczyć „Wpisuj tekst bez klawiatury”. Na ekranie pojawi się klawiatura, którą można obsługiwać myszą. W celu wpisania dużych liter należy kliknąć oczywiście CapsLock, jeśli potrzebujesz Alt po prostu go kliknij a następnie wybierz ten klawisz, który wybrałbyś z Alt-em (Ponieważ masz tylko jeden kursor myszki przyciski te musisz wybierać jeden po drugim a nie razem – tak jak w przypadku fizycznej klawiatury). Na koniec oczywiście Enter – ten z klawiatury wyświetlonej na ekranie. W czasie całej akcji Twoja fizyczna klawiatura jest zablokowana.

Hasło wpisane poprawnie lecz są błędy podczas ładowania profilu

System w przypadku błędów profilu będzie próbował się zalogować, wyświetli błąd usługi profilów, a następnie od razu się wyloguje. Jeśli masz inne działające konto – naprawisz usterkę z tego konta, Jeśli nie – należy przejść do trybu awaryjnego, tam zalogować się na popsute konto (w trybie awaryjnym powinno się udać) i założyć dodatkowe konto. Potem wracamy do trybu zwykłego i otwieramy edytor rejestrów. Wybieramy klucz HKEY_LOCAL_MACHINE\software\Mirosoft\windows NT\CurrentVersion\ProfileList. Przechowuje on informacje o profilach. Poznamy interesujący nas klucz profilu po wpisach wewnątrz (ścieżka do profilu). Po odszukaniu klucza należy zamienić jego nazwę wpisując na końcu .old. Następnie znaleźć identyczny wpis, tylko że z końcówką .bak; końcówkę tę należy usunąć. Na koniec należy wartość wpisu State zmienić na 0. Gotowe. Po restarcie komputera Twoje konto powinno działać.

Zapomniałem hasła do kompa

Każdemu może się to przytrafić. Najnowsze systemy Windows pod polem do wpisania hasła drukują podpowiedzi, które użytkownik zostawił w czasie tworzenia konta. Podpowiedź musi jednak być tak przemyślana abyś tylko Ty potrafił ją rozszyfrować. Drugim udogodnieniem jest funkcja resetowania hasła, którą podaje Windows. Jeśli i ona zawiedzie zostaje jedno – zdjęcie hasła za pomocą specjalnego programu. Należy wypalić płytę bootującą z tym programem a następnie wystartować z niej komputer. Program potrafi zresetować hasło administratora komputera.

Pozdrawiam hasłozaklinaczy
Monika Puczyńska

blog Moniki Puczyńskiej, m3p.pl