Baza wiedzy m3p

dysk twardy naprawa

Strasznie dużo pracy z tą kopią bezpieczeństwa. Najpierw konfiguracja, potem pamiętanie. Trzeba włożyć jakiś nośnik, oczywiście jak na złość się zgubił, z kolei pendrive jest za mały. Mam to w nosie. I choć wiem jak ważna jest kopia bezpieczeństwa, wszak jestem informatykiem, nie mam zamiaru jej robić. Tak tak, chyba też to znasz. Ja na szczęście wyzwoliłam się od konieczności wykonania kopii bezpieczeństwa, a jak to zrobiłam zaraz napiszę.

Dwa dyski twarde i dobra płyta główna

Potrzebujesz: dwa dyski twarde, najlepiej tej samej wielkości oraz płytę główną z funkcją RAID. RAID to rozwiązanie polegające na tworzeniu macierzy dyskowych. Macierze mogą dawać lepsze wyniki w prędkości działania dysku lub zapewniać bezpieczeństwo danych. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z RAID0, w drugim RAID1. Istnieje jeszcze rozwiązanie dające i wydajność i bezpieczeństwo – RAID5 ale ono wymaga trzech dysków.

Macierz RAID1 to backup dla leniwych

Jeśli ustawisz oba dyski na macierz RAID1, jeden z nich będzie lustrzanym odbiciem drugiego. Stąd inna nazwa RAID1 – Mirroring (z ang. mirror - lustro). Przy zapisie danych na dysk twardy są one duplikowane i zapisują się na oba dyski. Dzieje się to przeźroczyście dla użytkownika, a o powodzenie dba sprzęt i system. Wygoda do granic możliwości, zapominasz, że przy każdej operacji zapisu tworzy się jego kopia zapasowa. Co więcej, pomyśl o sytuacji takiej: robisz tradycyjny backup, potem tworzysz jakiś niezwykle ważny dokument i wtedy, stosownie do praw Murphiego dysk przestaje działać. Twój dokument nie załapał się na kopię bezpieczeństwa, więc go straciłeś. W przypadku RAID1 takiej możliwości NIE MA. Jeśli zapiszesz coś, zapisze się to na dwóch dyskach. W przypadku awarii jednego – zawsze możesz skorzystać z drugiego i nawet tego nie zauważysz. Ewentualny problem może powstać jeśli uszkodzą się dwa dyski w tym samym momencie i w tym samym sektorze, co statystycznie właściwie jest niemożliwe.

Dodatkowo przy starcie systemu zostaniesz poinformowany o uszkodzeniu dysku tak, aby jak najszybciej móc go wymienić.

No rewelacja! Tylko gdzie jest haczyk?

Oczywiście jest jedno ale. Konfiguracja pod RAID1 będzie Cię więcej kosztowała. Raz, że należy kupić dwa dyski, a są one widoczne jako jeden. Dwa, płyta główna powinna obsługiwać RAID1, więc będzie też droższa. Ja zdecydowałam się ponieść te koszta dla świętego spokoju. Czy Ty też na to się zdecydujesz? Pozostawiam to Twojej decyzji

Pamiętaj o bezpieczeństwie swoich danych!
Monika Puczyńska

blog Moniki Puczyńskiej, m3p.pl