Baza wiedzy m3p

WinDirStat - naaprawa komputerów

Czy zdarzyło się Tobie, że bezskutecznie szukałeś pewnego pliku na swoim komputerze? A może masz problem z przepełnionym dyskiem C: i chcesz go opróżnić z tych największych, niepotrzebnych plików? A może miałeś kiedyś skarby w postaci zdjęć Twoich najbliższych, a teraz o nich zapomniałeś? Odszukaj swoje dane na dysku z pomocą WinDirStat.

Dane moich klientów nie powinny mnie obchodzić

I tak jest! Nigdy nie zaglądam do folderów moich klientów. Nie obchodzą mnie dane tam zgromadzone, nie oglądam filmów, nie przeglądam ich zdjęć. Ale co zrobić jeśli problem, z którym się zmagam, to zajętość dysku C:? Czasem zdarza się że dysk C: jest zapchany w 99% i system nie może prawidłowo pracować. Wtedy należy zebrać największe pliki z danymi (filmy, zdjęcia, archiwa) i przenieść na inną partycję albo na dysk przenośny.

WinDirStat prawdę Ci powie

Zaraz, zaraz, jak je znaleźć? Przecież ja nie szperam po folderach klientów. Odpowiedź jest prosta. Instaluję darmowy program WinDirStat. Uruchamiam i wskazuję dysk do przeszukania. Chwilkę czekam. W rezultacie dostaję spis folderów z procentową zajętością dysku oraz kolorowy diagram. Na diagramie im większy kwadrat – tym większy plik.

Co można usunąć z dysku C?

Nie wszystkie pliki można usunąć. Szczególnie jeśli jest to dysk systemowy. Największy kolos na moim dysku to pagefile.sys, drugi – hiberfil.sys. Są to pliki potrzebne systemowi w mechanizmach hibernacji oraz przechowywania w pamięci SWAP. Dość duża może też być skrzynka pocztowa (inbox) jeśli używasz agenta poczty takiego jak np. Thunderbird. Nie powinieneś też usuwać plików z katalogu Windows. Z pewnością znajdziesz jednak oprócz tych wymienionych, masę plików jpg, png oraz avi, czyli twoje zbiory filmów i grafiki. Te możesz przenieść na inne partycje, zarchiwizować na płycie CD lub na napędzie pen-drive. Twoja partycja systemowa zostanie odchudzona, co Windows wynagrodzi Ci lepszą pracą.

WinDirStat - podstawowe informacje

Program WinDir Stat to darmowe oprogramowanie, które pobierzesz z https://windirstat.info/download.html. Działa pod systemem Windows. Jeśli szukasz linux-owego odpowiednika – sprawdź program kDirStat lub zastosuj komendę du. Program WinDirStat działa w trzech krokach. Krok pierwszy: w nim należy podać nazwy partycji do analizy. Krok drugi: właściwa analiza plików i folderów – bądź cierpliwy! Krok trzeci: zestawienie wyników. Wyniki przedstawione są w postaci kolorowego diagramu. Wystarczy kliknąć na którymś z kwadratów, aby w pasku statusu pojawiła się jego nazwa oraz został on wyszukany w górnym lewym panelu. W tym panelu ukazane są lokalizacje plików oraz ich procentowy udział w zajętości dysku. Udział procentowy wyświetlany jest też dla folderów, tak aby ułatwione było szukanie tych folderów, które przechowują najwięcej.

Zachęcam do stosowania programu WinDirStat. Jakieś dwa tygodnie temu odnalazłam mojej klientce dawne zdjęcia o których wszyscy zapomnieli. Na pewno na nowo odżyły wspomnienia, było co pooglądać.

Przyjemności z WinDirStat
Monika Puczyńska

blog Moniki Puczyńskiej, m3p.pl