Baza wiedzy m3p

….

Wiadomo, strona internetowa musi być! Nie ważne jaki biznes kręcisz, zawsze warto zaistnieć w Internecie. Kilka telefonów i już wiesz, że strona internetowa niestety trochę kosztuje. A może tak zrobić ją samemu? A może to wcale nie jest trudne? Przecież tyle się mówi, że w Joomli czy Word Presie to bajecznie proste. Zamiast płacić firmie reklamowej dwa tysiaki, zrób stronę za darmo!

Nauka CMS Joomla lub WordPress

Rzeczywiście obydwa CMSy są prawie tak proste jak pisanie w Wordzie. Ale niestety trzeba je wcześniej zainstalować, skonfigurować i przygotować, aby potem było łatwo. Będziesz musiał się więc w pierwszej kolejności nauczyć instalacji i konfiguracji Joomla czy WordPress. Ja dawno, dawno temu, gdy tego też się uczyłam, na zapoznanie się z tajnikami prawidłowej konfiguracji Joomla oraz tematyką publikacji stron spędziłam tydzień. Jestem informatykiem, więc poszło prosto. Ile Tobie to zajmie? Dwa tygodnie? To całe 10 dni roboczych.

Może, więc tylko sama instalacja bez większej konfiguracji?

No jasne można w ten sposób, ale wtedy:

  1. Strona nie będzie się dobrze pozycjonować w Google
  2. Nie będzie przekierowań 303, Co osłabi Twoją siłę pozycjonowania
  3. Roboty Google nie wszędzie się dostaną, więc nie będą mogły ocenić czy Twoja strona jest przyjazna dla mobilnych urządzeń – nie wyświetlisz się w wynikach wyszukiwania na smartfonach
  4. Twoja strona będzie niedostatecznie zabezpieczona, a ataki na Joomlę czy WordPress do chleb powszedni
  5. Prawdopodobnie formularze z automatycznym wysłaniem maila nie będą działały
  6. Strona będzie wolno się ładowała
  7. Nie wykorzysta wszystkich super dobrodziejstw HTML i CSS

No dobra niech te dwa tygodnie zostaną, aby stworzyć stronę trzeba się nauczyć platformy, koniec kropka.

Goła Joomla fajna jest

Nie, nie prawda. Goła Joomla i goły wordPress nie wyglądają profesjonalnie. Jeśli tak zostawisz stronę dołączysz do milionów posiadaczy standardowego wyglądu CMS. Takich stron jest na pęczki w Internecie. Są nudne i nieprofesjonalne. Twoja strona MUSI się wyróżniać. Jeśli chcesz zaistnieć w Internecie, to z klasą.

A więc szablon. Ok. są przecież darmowe szablony. Tak, ale są brzydkie, niedopracowane, często mają ukryte fragmenty mające za zadanie wzmocnić witrynę twórcy szablonu – Tobie przysporzą bana od Google. Jeśli chcesz dobrego i ładnego szablonu musisz zapłacić. Jakieś 50$ (liczmy 200zł). Albo to, co jest w ładnym szablonie nauczyć się robić. Musisz więc poznać JavaScript, PHP i tajniki kompozycji – ja wyceniam to na trzy tygodnie – kolejne 15 dni.

Strona jest piękna dzięki pięknej grafice

Skąd weźmiesz grafikę do strony. Zapłacisz za nią? Ściągniesz za darmo? Pamiętaj o prawach autorskich. Ile Ci zajmą poszukiwania dobrych i jak najtańszych czcionek, grafiki, ikon? Mi zajmują pół dnia, lecz ja to robię bardzo często, wiem jak szukać. Grafiki do pierwszej swojej strony kompletowałam całe 3 dni.

Inna rzecz to obróbka. Czy wiesz jak przygotować stronę aby była „lekka” (czytaj szybko ładowała się) a grafika wyglądała dobrze? Czy potrafisz obsługiwać profesjonalne programy do grafiki rastrowej? Co z grafiką wektorową? Należy przecież zaprojektować logo. Wyceniam na kolejne 2 dni (co najmniej).

Podsumowanie

Nie ma czegoś takiego jak darmowa strona internetowa. Rzeczywiście trzy lub dwa tysiące, które chcą za to niektóre agencje to dużo za dużo. Z drugiej strony tysiąc złotych to już chyba nie jest wielka kwota. 30 dni roboczych, to czas, który spędzisz na uczeniu i jej tworzeniu. Ile wart jest Twój tydzień? Czy znajdziesz półtora miesiąca wyjęte z życiorysu na Joomlę lub WordPress? Jak wszystko i to jest Twoją decyzją biznesową.

Mądrych decyzji
Monika Puczyńska

blog Moniki Puczyńskiej, m3p.pl