Baza wiedzy m3p

inspiracja do strony internetowej

Tworząc stronę internetową musimy zadbać o dwie rzeczy. To co oczywiste: o treść i to co baaardzo ważne: o szatę graficzną. Jak zorganizować tę drugą, gdzie znaleźć ciekawe zdjęcia, ikony oraz jak dobrać kolorystykę? Dróg jest wiele – ja sprzedam wam tę moją.

Inspiracja 1: układ elementów na stronie internetowej

Tworzę strony w Joomla! Ostatnio usłyszałam taki tekst: „Strony w Joomla! wyglądają wszystkie tak samo! Wchodzę na stronę i wiem, że była zrobiona w Joomla!”. Strrraszne. Chyba nie chcesz aby Twoja strona wyglądała tak jak setki innych? Ja też nie chcę. Dlatego pierwszą rzeczą jaką robię to wybór szablonu dla witryny. Zorganizuje on stronę, wypełni ciekawie przestrzenie, zdefiniuje kolorystykę i czcionki. W sieci jest mnóstwo szablonów. Osobiście nie polecam tych darmowych. Są niedopracowane, mogą też wprowadzać elementy pozycjonujące autora szablonu, a to twojej stronie zaszkodzi w oczach Google. Ja polecam szablony firmy RocketTheme. Są dopracowane, nowoczesne i po prostu profesjonalne. Zerknij na dema, aby przekonać się o ich atrakcyjności. Co prawda trzeba zapłacić za nie, ale firmy takie jak moja wykupują abonament, więc ostatecznie klient płaci za szablon grosze.

Inspiracja 2: ciekawe zdjęcia

Strona Internetowa powinna posiadać profesjonalne fotki. Można je kupić choćby na świetnym portalu ShuttleStock, można je pobrać za darmo z Pixabay. Zdradzę Ci tajemnicę, że wszystkie fotki z mojej strony, no może poza moim zdjęciem ;-) pochodzą z darmowego składu Pixabay.

Wybierając zdjęcie popatrz na jego kolorystykę, tak aby ładnie komponował się z szablonem. Sprawdź koniecznie ostrość. Skadruj zdjęcie tak aby przedstawiało tylko to co Ty chcesz. Pamiętaj jednak też o zasadach publikacji zdjęć. Używaj formatu JPG lub ostatecznie PNG (jeśli obraz ma przezroczystości). Staraj się skalować obraz tak aby wielkość pliku nie przekraczała 50 KB.

I jeszcze jedno. Przebiegnij się teraz po stronach WWW innych firm. Bardzo często zamieszczają one fotki uśmiechniętych kobiet w białych bluzkach, przystojnych mężczyzn w „garniakach”. Mnie osobiście te fotki już nudzą. Widać, że pobrane z jakiegoś składu zdjęć. Niby profesjonalne, są tak naprawdę sztampowe. Zaszalej, znajdź takie foty jakich nikt nie ma! Zaufaj swojej wyobraźni i zejdź z głównego nurtu. To nic że wszyscy ... A co Ty lubisz najbardziej?

Inspiracja 3: ikony

Tekst uzupełnij ikonami. Wiele mówią nie wysilając czytelnika. Pomagają przy wzrokowym skanowaniu strony. Sprawdź ogrom pomysłów na Awsome Icons.

Inspiracja 4: kolorystyka

Dobre pomysły na palety barw do Twojej strony znajdziesz znowu w szablonach RocketTheme. Dodatkowo proponuję Ci zainstalować narzędzie ColorPicker w Twojej przeglądarce. Za jego pomocą pobierzesz kod RGB każdego koloru wyświetlanego na stronie. Polecam też stronę Paletton, gdzie wskazując na jeden kolor dobierane są inne pokrewne ładnie uzupełniające barwę. Inne ciekawe narzędzie to Color Hunter. Jeśli wgrasz na tę stronę dowolne zdjęcie – strona wygeneruje Ci paletę kolorów ze zdjęcia.


Miłej zabawy z kolorami i zdjęciami
Monika Puczyńska

blog Moniki Puczyńskiej, m3p.pl