Baza wiedzy m3p

Co zrobić gdy Google zablokuje Twoją stronę, jako zarażaną wirusem? Przede wszystkim nie panikować, tylko zabrać się za pracę odzyskania strony. Zajmie to niecały dzień, kolejny dzień to weryfikacja Google, więc stronę możesz mieć z powrotem w dwa dni! Do roboty!

Nie można dostać się do strony internetowej – dziwny komunikat

Jeżeli nie możesz wyświetlić swojej strony internetowej, a zamiast niej wyświetlona jest strona ostrzegawcza o szkodliwym oprogramowaniu, oznacza to, że Twoja strona została zainfekowana przez złośliwe oprogramowanie. Prawdopodobnie Twoja strona stała się obiektem ataku hakerskiego i teraz rozsiewa w sieci malware.

Jak postępować w przypadku zablokowania strony internetowej przez Google

Pierwszą czynnością, którą powinieneś wykonać to oczywiście naprawa strony. Napisałam na ten temat obszerny artykuł, przy pomocy którego przywrócisz stronę: przeczytaj tutaj

Jeśli upewnisz się, że Twoja witryna jest naprawiona, możesz poprosić Google o ponowne zweryfikowanie strony. Pamiętaj! Musisz być pewien, że strona jest wyleczona. W innym przypadku blokada zostanie tylko wydłużona. Z całą pewnością nie oszukasz Google!

Prośba o zweryfikowanie naprawionej strony

Prośbę o zweryfikowanie strony możesz dokonać za pomocą narzędzia Webmasters Tools firmy Google (zwany też Search console). Wysyłając taką prośbę należy zapisać jakie działania zostały podjęte w celu usunięcia wirusa. Należy wypełnić to pole, zgodnie z tym, jakie kroki zostały dokonane. Następne 72 godziny to czekanie, ale strona, którą niedawno naprawiałam powróciła w ciągu jednego dnia.

Strona naprawiona, zweryfikowana, działa – czy to już koniec

No … nie bardzo. Uczony doświadczeniem, dobrze by było, drogi czytelniku zrobić kopię bezpieczeństwa wyleczonej strony i koniecznie zmienić wszystkie hasła dostępowe. Potem zostaje tylko trzymanie ręki na pulsie. Licho nie śpi ;-)

Działaj szybko i pozbądź się malware!
Monika Puczyńska

blog Moniki Puczyńskiej, m3p.pl