Baza wiedzy m3p

zasady seo

Jest kilka prostych zasad SEO, które musi spełniać strona internetowa, aby była dobrze pozycjonowana przez wyszukiwarkę Google. Sprawdź je i wprowadź w życie na Twojej stronie internetowej.

Zestaw fraz kluczowych do pozycjonowania SEO

Absolutnie niezbędne jest to, aby najpierw opracować zestaw fraz kluczowych, na które Twoja strona powinna być pozycjonowana. Poświęć na to dużo czasu i skonsultuj frazy ze współpracownikami, rodziną, przyjaciółmi, kimkolwiek, kto życzy Ci dobrze.

Meta opis i opis rysunków wpłynie na pozycjonowanie Twojej strony

Zabierzmy się teraz za stronę. Po pierwsze, popracujmy nad jej nagłówkiem. Musi się tam znaleźć jej opis zawierający frazy i same frazy kluczowe. Umieszczamy je w znaczniku meta. Dodatkowo, każda strona powinna mieć swój tytuł – też zawierający frazy. Jeśli na stronie umieszczasz rysunki lub zdjęcia to użyj atrybutu alt, aby dopisać tekstową informację o rysunku. Informacja ta będzie przeczytana przez niewidomych, oglądających Twoją stronę, ale też przysłuży się pozycjonowaniu. W atrybucie alt umieść tekst, który z jednej strony jest zgodny z Twoimi frazami, a z drugiej strony opisuje grafikę.

Treść, treść, treść

To, co umieścisz w znacznikach title i meta zostanie zweryfikowane względem treści strony. Dlatego, jeśli twoją frazą kluczową jest na przykład „hodowla psów”, to w treści strony też musisz o tym napisać, aby wyszukiwarka Google „chciała” sklasyfikować Cię pod tą frazą. Inaczej nic z tego. Możemy jednak Googlowi ułatwić sprawę i wskazać że, tak ja naprawdę i zdecydowanie hoduję psy.

Znaczniki h1, pogrubienia, pochylenia

Aby wskazać to Google, należy frazy kluczowe umieścić w „wyróżnieniach” takich jak znacznik h1 (jeden na jednej stronie), znaczniki h2, pogrubienia (za pomocą znacznika strong), pochylenia (za pomocą znacznika em). Pamiętaj jednak aby nie zapędzić się w nasycaniu Twojej strony frazami. Przecież powstała ona przede wszystkim dla Twoich klientów. Tekst musi być zrozumiały, dobrze zredagowany i naturalny.

Inne, dodatkowe elementy SEO, mile widziane

Warto zwrócić uwagę też na inne elementy składające się na SEO Twojej strony. W pliku robots.txt umieszcza się informację o tym, do jakich zasobów strony wyszukiwarka Google ma dostęp a do jakich nie.

Warto też stworzyć mapę witryny i zarejestrować ją w Search Console

Owocnych zmagań z pozycjonowaniem SEO
Monika Puczyńska

blog Moniki Puczyńskiej, m3p.pl