Baza wiedzy m3p

Identyfikatory sterownika

Czasem zdarza się, że w Menedżerze urządzeń pojawiają się problemy ze sterownikiem. Pół biedy, jeśli obok ikony z wykrzyknikiem widnieje nazwa urządzenia – wtedy Internet z pewnością przyniesie rozwiązanie. Co jednak zrobić, jeśli wszystko, co mamy to informacja o nieznanym urządzeniu. Nie znamy jego nazwy – więc do czego ściągnąć sterownik?

Dowiedz się, jaki jest numer urządzenia lub producenta

Każde urządzenie ma unikalny numer, co więcej każdy dostawca urządzeń ma też unikalny numer. Aby dowiedzieć się, jaki to numer, należy w Menedżerze urządzeń wybrać nieznane urządzenie i wyświetlić jego właściwości. Następnie wybierzmy zakładkę szczegóły a w tej zakładce rozwińmy listę właściwość z listy wybieramy Identyfikatory sprzętu. W oknie poniżej pojawią się jakieś mało mówiące cyfry i znaki. Spokojnie, już zaraz będziesz w nich czytał niczym informatyczny mistrz…

Producent ID i produkt ID wyczytany z Identyfikatorów sprzętu

Obrazek na górze artykułu przedstawia okno, z którego można wyczytać numer urządzenia i producenta. Specjalnie zamazałam czerwonym kolorem nazwę sterownika i to co może na niego naprowadzić. Dowiedzmy się, co to takiego. Po wybraniu właściwości: Identyfikatory sprzętu, w pierwszej linii wartości mamy napisane HID\VID……&PID….. . Znaki po VID to identyfikator producenta (VendorID) – są to 8086 (niektórym pewnie już się z czymś kojarzy ten numer). Znaki po PID to numer id produktu (ProductID) – są to 153B.

Dowiedzmy się po ID, jaki to sprzęt

W przeglądarce Internetowej wybieramy adres pcidatabase.com. Na stronie pojawią się dwa pola do wpisania danych. Wypiszmy w Vendor Search wartość 8086. Po wyszukiwaniu mamy informację o producencie – jest to … no tak - Intel. Ok, wróćmy do strony głównej pcidatabase. Teraz wpisujemy 153B w pole Device Search. Wyszukiwarka zwraca Intel Gigabit Ethernet Controller I217-V. A więc karta sieciowa. Mamy jej nazwę, mamy producenta. Nie będzie teraz trudno wyszukać właściwy sterownik.

Powodzenia!
Monika Puczyńska

blog Moniki Puczyńskiej, m3p.pl