Baza wiedzy m3p

Program PlexTurbo został wypuszczony przez firmę Plextor, producenta dysków SSD. Program ma za zadanie wspomagać pracę dysku SSD. Brzmi nieźle: szybszy dostęp do danych, buforowanie często używanych danych w pamięci RAM, wydłużenie życia dysku poprzez rzadsze zapisywanie na nośniku. Niestety to co miało być rewolucyjne okazało się niedopracowane i nieprzetestowane. Przeczytaj artykuł aby dowiedzieć się jakie są konsekwencje zainstalowania tego oprogramowania, oraz co zrobić jeśli komputer „zgłupieje” po odinstalowaniu jego.

Co to jest PlexTurbo

PlexTurbo to narzędzie wspomagające pracę dysków SSD firmy Plextor. Ma za zadanie buforować pracę z systemem w pamięci RAM i przerzucać ją jednorazowo na dysk w czasie wylogowywania. Pliki często używane, dokumenty często zapisywane i cała praca odbywa się bezpośrednio w pamięci RAM bez udziału dysku. Dobry pomysł, bo przyspiesza pracę oraz zmniejsza ilość zapisów na dysku, a przez to zwiększa jego żywotność. Tego typu narzędzia są dostępne dla dysków SSD innych firm. Chociażby działający bez zarzutu program firmy Samsung. Niestety firma Plextor wypuściła swoje oprogramowanie baaardzo niedopracowane, baaardzo niestabilne i pewnie w ogóle nie testowane.

Niestabilna praca PlexTurbo

PlexTurbo rezerwuje na swoje działanie około 1GB pamięci RAM. Jeśli nie masz dużo RAM-u, zapomnij o PlexTurbo! Nawet Właściciele 8 czy 16 GB RAM narzekają na duży pobór pamięci przez program. PlexTurbo często doprowadza też do błędów co skutkuje tzw. „niebieskimi ekranami”. Jest to sytuacja karygodna, gdyż takie błędy nie powinny się nigdy zdarzyć. Ja niebieskiego ekranu nie widziałam chyba z 10 lat! Tego typu błąd świadczy o poważnych problemach programu. Oznacza, że w tym stanie PlexTurbo nie powinien być wypuszczony na rynek!!! Ale najlepsze Plextor zostawia na koniec. Odinstalowanie PlexTurbo powoduje paraliż całego systemu. Programu nie można usunąć do końca. Zostawione są jego składniki w tym jego sterowniki – w dalszym ciągu podłączone pod system. Powoduje to, że wszystkie zmiany na komputerze nie są zapisywane na dysk. Nie można zmienić żadnych ustawień systemu. Nie można zapisywać nowych plików, nie można dokończyć procesu odinstalowania programu, nie można usunąć wcześniej wspomnianych sterowników specjalnym oprogramowaniem. Zgroza!!! Idźmy dalej. Nie można wrócić do dowolnego punktu przywracania systemu, wszystkie są zablokowane. Nie można skorzystać z recovery, nie ma informacji o recovery na dysku! Antywirus jest zblokowany i nie może pracować.

Mam problem z PlexTurbo – te słowa usłyszałam w sobotę rano

Niedawno dostałam komputer do naprawienia „na cito”. W komputerze zostało zainstalowane oprogramowanie PlexTurbo. Program został odinstalowany i wtedy zaczęły się problemy wcześniej opisane w artykule. Naprawienie tego komputera było nie lada wyzwaniem i nie obyło się bez wspomagania systemem Linux. Niestety kilka składników systemu zostało bezpowrotnie uszkodzonych.

PlexTurbo – tylko dwie drogi naprawienia problemu

Niestety w przypadku PlexTurbo są tylko dwa sposoby:

  1. Przeinstalowanie systemu – pamiętaj aby zrobić kopię swoich dokumentów, zdjęć i innych danych. Pamiętaj o danych aplikacji. Pamiętaj, że po ponownej instalacji będzie trzeba od nowa skonfigurować system, zainstalować wszystkie programy itp.
  2. Ręczne usunięcie sterowników z poziomu innego systemu operacyjnego np. za pomocą PartedMagic. Był to jedyny sposób na naprawienie komputera mojego klienta. Przeinstalowanie systemu z pewnych względów odpadało. Nie będę opisywać tego sposobu. Może go przeprowadzić tylko osoba doświadczona, znająca niskopoziomowe zasady konfiguracji sterowników w systemie.
Tak właśnie kończy się przygoda z PlexTurbo. Nie lubię pisać źle o programach czy sprzęcie. Niestety tu musiałam. Zadziwia mnie beztroska producenta. Jak można wypuścić sterowniki lub oprogramowanie niskopoziomowe bez bardzo szczegółowych testów?!. Wnioski? Hm... nigdy nie instaluj niskopoziomowych programów bez poczytania o nich na forach.

Nie instaluj PlexTurbo – to moja rada!
Monika Puczyńska

blog Moniki Puczyńskiej, m3p.pl